1. PROGRAM ANTI DEMENCA

Sem trenerka kognitivne terapije za demenco, pomagam osebam, obolelim za demenco, pri čim daljšem ohranjanju njihovih miselnih (kognitivnih) sposobnosti ter pri upočasnjevanju poteka demence.
Kot mediatorka nudim podporo svojcem pri soočanju z zahtevno situacijo skrbi in nege za osebe, obolele za demenco.

Na podlagi izkušenj pri delu s starejšimi in osebami z demenco ter pridobljenih strokovnih znanj sem razvila program:

 glava_icon80png

 ANTI DEMENCA je program, ki vključuje ciljno usmerjen trening kognitivne stimulacije, prilagojen osebam obolelim za demenco.

Trening specialne kognitivne stimulacije,  lahko bistveno pripomore pri upočasnjevanju napredovanja bolezni  in tako poveča samostojnost ter neodvisnost obolelih oseb.

Bolj kot so osebe obolele z demenco samostojne, bolj so svojci razbremenjeni.

Trening kognitivne stimulacije ima velik vpliv tudi na zmanjševanje "pozabljivosti", ki marsikoga prestraši, saj je pogosto prvi značilen simptom demence, lahko ravno pozabljivost...

Mnogim se pojavi dvom, ali gre za pozabljivost, ki je posledica naravnega staranja, ali pa gre za začeten simptom, ki lahko vodi v nastanek demence.

"Prelisičite pozabljivost" s strokovnim vodenim treningom za preventivo pred demenco.
 

"Demenca ni problem, če delaš na tem."



PROGRAM  ANTI DEMENCA

"postavite coklo demenci"

Osebe z Alzheimerjevo ali drugo obliko demence postopoma začnejo izgubljati neodvisnost pri vsakodnevnih življenjskih aktivnostih in želji po početju ter aktivaciji. Mnogi sedijo ves dan, gledajo televizijo, zaspijo ali pa postanejo nemirni in zaskrbljeni...

Dejstvo je, da bolniki z demenco, kot je Alzheimerjeva bolezen, potrebujejo  specialne stimulacije, da ostanejo miselno aktivni in angažirani, še posebej, ko bolezen napreduje.

Bistvenega oziroma ključnega pomena je izvajati CILJNO usmerjen trening  kognitivne terapije, ki je prilagojen osebam z demenco ter je namenjen upočasnjevanju napredovanja bolezni demence.

Na ta način lahko oboleli z demenco ostajajo čim dlje aktivni in samostojni v vsakodnevnem življenju ter tako prispevajo pri razbremenitvi svojcev.


 

2. MOBILNA DEMENCA


MOBILNA DEMENCA


avto_icon80png



TRENING KOGNITIVNE STIMULACIJE ZA UPOČASNITEV DEMENCE NA VAŠEM DOMU

Motivacija, aktivacija in krepitev so trije temeljni stebri treninga kognitivne stimulacije za osebe obolele z demenco, ki so namenjeni upočasnjevanju poteka demence in čim daljšemu ohranjanju njihove samostojnosti in neodvisnosti.

Aktivnosti izvajam pri vas doma.


Na tedenskih treningih, ki potekajo na domu osebe z demenco, se aktivirajo in krepijo naslednja področja:

  • kratkoročni in dolgoročni spomin
  • koordinacija, fleksibilnost, prostorska predstava in logično mišljenje
  • vsakdanje veščine, ki so nujno potrebne za samostojno življenje
  • percepcija (aktivacija vseh čutov)
  • fina motorika, grobo motorika in taktilno ter senzorno zaznavanje.


Trening je prilagojen glede na individualne potrebe osebe z demenco.

Aktivacija in krepitev miselnih sposobnosti poteka s specialnimi terapevtskimi materiali in pripomočki.

Cilji treninga kognitivne stimulacije na domu:

  • aktivacija spomina in spodbujanje vsakodnevnih veščin
  • spodbujanje mobilnosti in motoričnih sposobnosti
  • razbremenitev svojcev oseb, obolelih za demenco
  • čim daljše ohranjanje samostojnosti in neodvisnosti

POMEMBNO!


Standardne terapevtske vaje za urjenje spomina niso dovolj.  So premalo kompleksne, se zahtevnostno ne stopnjujejo in niso ciljno /namensko naravnane za potrebe oseb z demenco. Osebe z demenco potrebujejo specialne stimulacije, ki dokazano učinkovito vplivajo na posameznikovo čim daljše ohranjanje njegove samostojnosti in neodvisnosti ter na upočasnjevanje poteka demence.


MOBILNA DEMENCA 

Nekaj najbolj pogostih vprašanj o treningu za upočasnitev demence na domu.

1. Individualni trening? Zakaj?

Mnogi oboleli se v domovih za starejše dolgočasijo, so polni apatije in brez volje. Pogosto se "zatopijo v svoj svet" in se izolirajo od ostalih ter ne sodelujejo pri skupinskih aktivnostih.

Na individualnih treningih pa se obravnava posameznika individualno, glede na njegove težave, "izzive", interese, preference, obstoječe znanja in glede na njegovo počutje in stopnjo bolezni demence.

2. Kje poteka trening?
Trening poteka na domu obolelega. To je lahko tudi v domovih za starejše ali v dnevnem oziroma medgeneracijskem centru.

3. Kako pogosto bi morali trenirati?
1 do 2-krat na teden je idealno. Pomembno je, da treningi vedno potekajo na isti dan in ob isti uri. Ta rutina obolelim zagotavlja varnost.

4. Kakšen napredek lahko pričakujem?
Ljudje smo si različni, prav tako bolezni in potek bolezni. Cilj treninga je najprej ohraniti obstoječe veščine in jih krepiti. Na ta način se čim dlje ohranja posameznikova samostojnost in neodvisnost. S tem se poveča tudi razbremenitev svojcev.

5. Kaj lahko dosežemo s treningom?
Trening izboljša kakovost življenja obolelih in njihovih družin. Oboleli doživljajo uspeh, kar povečuje njihovo samospoštovanje in pripeva k njihovem dobrem počutju in zmanjšanju neželenih vedenj.

6. Kako naj vem, ali ste prava oseba za mojo ljubljeno osebo, ki ima Alzheimerjevo bolezen?
Vzpostavitev zaupanja in empatije sta mi pomembna. Vzamem si čas, da vas spoznam kot svojca, obolelega in njegovo domače okolje.

Prvi posvet je brezplačen.


Znanstvene študije so potrdile, da lahko reden, stopnji primeren trening za upočasnitev demence, ki se začne zgodaj, podaljša "zgodnje" stopnje in tako skrajša "poznejše" stopnje.

Ciljno usmerjen trening  pomembno prispeva k temu, da oboleli lahko čim dlje živijo v svojem znanem okolju in da bivanje v domu ni nujno potrebno.

Demenca trenutno še ni ozdravljiva.

Napredovanje bolezni demence pa je mogoče bistveno upočasniti, kar so potrdili tudi številni strokovnjaki in zdravniki iz področja zdravljenja nevrodegenerativnih bolezni.

Redno izvajanje ciljno usmerjenega treninga za osebe z demenco dokazano vpliva na podaljšanje ohranjanja miselnih sposobnosti in na upočasnjevanje poteka demence.



Osebe z demenco pogosto doživljajo frustracije v vsakdanjem življenju. Morajo se spopasti s številnimi omejitvami. Ves svet je postavljen na glavo, nič več ni tako, kot je bilo. Vse bolj se umikajo iz družbenega življenja in vase. Izguba samospoštovanja je tesno povezana z naraščajočo izgubo kognitivnih (miselnih) sposobnosti.

 Demenca je napredujoča bolezen in trenutno neozdravljiva. Kljub temu je mogoče s ciljno usmerjenim treningom miselne(kognitivne) spretnosti ohranjati dlje časa in jih ponovno vključiti v vsakdanje življenje.



BLOG

Osebe z demenco imajo pogosto na začetku najprej težave s spominom in pozabljivostjo. To jih na začetku prične ovirati pri samostojnem opravljanju  vsakodnevnih opravil(imajo težave pri tem, ali so vzeli tablete ali ne, ne vejo kje so, težave z orientiranostjo v prostoru, težave imajo s komunikacijo, pri prehranjevanju, pospravljanju, pripravi hrane ,izražanjem čustev. Pričnejo se zapirati vase. Vse to pa na koncu privede, da težko živijo sami in postanejo odvisni od pomoči svojcev.

Svojci postanejo bolj obremenjeni, ker njihovi ljubljeni ne zmorejo več početi stvari, ki so jih lahko nekoč in zaradi težav, ki so kot posledica demence, ne zmorejo več živeti sami, saj nimajo več nadzora nad svojim življenjem.

Pričnejo postajati vedno bolj razdražljivi in polni nemoči(ker ne zmorejo več). To se pozna na njihovem vedenjskem razpoloženju in čustvovanju.

Nekateri postanejo lahko tudi rahlo agresivni, svojo nemoč kažejo tako, da se pričnejo upirati negi, nočejo več jesti, ker iščejo pozornost. To pa zelo psihično vpliva na svojce in na vse družinske člane. Vse te simptome, ki izvirajo iz poslabšanja klinične slike demence, lahko pri osebah z blago do zmerno demenco, »ublažimo« s specialnimi treningi, ki so usmerjeni v urjenje sposobnosti, ki jih počasi izgubljajo, a jih z omenjenimi treningi lahko stabilizirajo in upočasnjujejo njihov upad.

Specialni treningi vključujejo številne aktivnosti na področju treninga spomina, prostorskih predstav, logičnega mišljenja,  vizualnega in slušnega zaznavanja,  izboljšanju duševnega počutja ter posledično k ohranjanju čim daljše samostojnosti in neodvisnosti.

 Svojci si želijo, da bi lahko oboleli čim dlje sami opravljali aktivnosti in obdržali občutek lastne koristi. To pa je tisto, kar ohranja osebam obolelih z demenco, njihovo spoštovanje in dostojanstvo! Seveda to ni vedno možno, saj ima lahko demenca različen vpliv na posameznika, glede na njegovo stanje, ki ga ima. Obstajajo različne tehnike treninga, s katerimi se uri različna določena področja, glede na posameznikove potrebe in izzive, ki jih ima.

Skupaj z obolelim izvajam treninge, ki so prilagojeni posameznikovim zmožnostim in potrebam. Treningi vključujejo različna področja kognitivnih (miselnih sposobnosti) ter imajo lahko velik vpliv na upočasnjevanje miselnih sposobnosti. Te pa so ključne, da lahko oboleli za demenco ostajajo čim dlje samostojni in da ohranjajo občutek, da še vedno lahko sposoben opravljati določena opravila.

 Zato je krepitev teh sposobnosti KLJUČNO!

To ima velik vpliv na ohranjanje pozitivnega pogleda na življenje in na stanje, ki ga oboleli z demenco ima. Moj navdih in veselje je  ponovno odkrivati  »zaklenjene potenciale « oseb z demenco, ki jim jih je »zaklenila« njihova bolezen, a jih lahko ob kontinuiranem izvajanju treningu z mano tudi pomagam pri tem da ti »zaklenjeni potenciali« ne bodo ostali skriti in neslišni v njihovih dušah, ampak bodo v aktivaciji z mano ponovno aktivni, izraženi, slišani, ter tako omogočili tako njim kot svojcem vzpostavljanje edinstvene povezave, s katero se bo njihova vez le še bolj poglabljala in pridobivala nove razsežnosti na širšem kognitivnem in čustvenem področju ter tako prispevala k ohranjanju njihovega spoštovanja in dostojanstva. Osebe z demenco čutijo veliko več, kot zmorejo povedati in to izraziti, S specialnimi stimulacijami lahko pomagam najti ključ do njihovih stisk, ki jih pogosto bremenijo v njihovi notranjosti in jim otežujejo vsakodnevno življenje. Prepričana sem, da so ponovno odkriti potenciali največja radost tako za njih, kot za njihove svojce, ki se lahko na ta način ponovno, seveda na drugačen način znova povežejo s svojimi ljubljenimi. Na svoji poti sem odklenila že kar nekaj »zaklenjenih potencialov«.
Če ne veste, kako začeti s prvim korakom, vam lahko pri tem pomagam.
Velike spremembe se pričnejo z majhnimi koraki...




 

2. PREVENTIVA PRED DEMENCO


PREVENTIVA PRED DEMENCO

Strokovni trening za preventivo pred demenco

Specialna mentalna stimulacija je povezana z boljšo kognitivno funkcijo ter zmanjšanim tveganjem za kognitivni upad in nastanek demence.

"Kdor um krepi, ga demenca ne ulovi!" 

  • Bi radi "trenirali" svoje možganske celice in tako aktivno prispevali k boljši mentalni zmogljivosti vaših možganov?
  • Se soočate s pozabljivostjo?
  • Vas skrbi demenca?
  • Bi radi izboljšati kognitivne- miselne sposobnosti vaših možganov?
  • Se zavedate, da začnejo kognitivne sposobnosti s starostjo upadati?
  • Ste že slišali za nevroplastičnost možganov?

Mnogi si mislijo: "Tako ali tako ne moreš narediti nič več ." Ni res! Tako kot pri telesni pripravljenosti tudi aktivnost v možganih določa, ali ste v formi ali ne. "Sive celice" je mogoče trenirati kot mišice.

 

3. PODPORA SVOJCEM


PODPORA IN SVETOVANJE SVOJCEM


Demenca je lahko velik izziv in breme za svojce obolele osebe. Svojci pogosto nosijo glavnino skrbi in se soočajo s številnimi vprašanji...

  • Iščete nasvet, kako se soočiti z "novo " družinsko situacijo?
  • Iščete nasvet in pomoč, kako se spoprijeti z napornim vsakdanom nege in oskrbe za obolelega?
  • Iščete načine, kako vzpostaviti komunikacijo z obolelim in kako pravilno komunicirati?
  • Vas zanima, kako se spoprijeti s spremenjenim vedenjem osebe z demenco?
  • Bi radi poiskali smiselno aktivacijo za osebo z demenco, ki bo pomagala pri upočasnjevanju poteka demence?
  • Vas nega obolelega izčrpava in ste na koncu svojih moči?
  • Iščete možnost in pomoč, kako si "napolniti" baterije, da boste lahko kos naporni in zahtevni oskrbi?

Če ne zmorete sami, me pokličite in se dogovorite za prvi posvet.

Prvi posvet je brezplačen.


Izkoristite moje strokovno znanje in izkušnje, ki jih imam pri delu s starejšimi in osebami z demenco.