DOMOVI ZA STAREJŠE

 

Storitve

  1. Kognitivna stimulacijska terapija in terapija z empatičnimi lutkami
  2. Stimulativne animacijske igre za organizacijo prostočasnih dejavnosti in aktivnosti 
  3.  Mediacija
  4. Medgeneracijsko povezovanje
  5. Delavnice za starejše za krepitev in čim daljše ohranjanje kognitivnih sposobnosti
  6.  Svetovanje in prodaja terapevtskih materialov in pripomočkov
 

1. Kognitivna stimulacijska terapija s specialnim terapevtskim materialom in terapija z empatičnimi lutkami v zdravstveni oskrbi oseb, obolelih z demenco.

DEMENCA

Vedno višji delež starejših v domovih ima diagnosticirano demenco. Osebe, obolele za demenco, lahko močno prizadene razvoj BPSD (psihološki in vedenjski simptomi demence), ki predstavljajo breme za negovalno in zdravstveno osebje. Uporaba psihotropnih zdravil pri nadzoru /lajšanju BPSD je zelo razširjena, vendar se v zadnjem času s strani strokovnjakov ter zdravnikov s področja zdravljenja nevrodegenerativnih bolezni in po opravljenih številnih znanstvenih raziskavah vedno bolj priporoča izvajanje kognitivno stimulacijske terapije se specialnimi terapevtskimi materiali pri osebah, obolelih za demenco.

didko 100png

V domovih za starejše in v drugih specializiranih ustanovah izvajam usposabljanje za delovne terapevte in negovalno osebje za izvajanje kognitivno stimulacijske terapije s specialnim terapevtskim materialom in za izvajanje terapije z empatičnimi lutkami v zdravstveni oskrbi oseb, obolelih za demenco , za lajšanje vedenjskih in psiholoških simptomov demence (BPSD).

Organiziramo tudi delavnice v domovih za starejše s specialnimi terapevtskimi materiali in pripomočki za krepitev in čim daljše ohranjanje kognitivnih sposobnosti.  

Sem trenerka  za izvajanje usposabljanja kognitivne stimulacijske terapije s specialnimi terapevtskimi materiali za osebe obolele za demenco in terapije z empatičnimi lutkami v zdravstveni oskrbi oseb, obolelih za demenco.

Cilj kognitivno stimulacijske terapije s specialnim terapevtskim materialom je usmerjen v krepitev in izboljšanje kognitivnih funkcij, zmanjšanje stopnje kognitivnega upada in upočasnjevanje poteka bolezni demence. Pomanjkanje specialne kognitivne stimulacije lahko pospeši kognitivni upad, zato je smiselno izvajanje omenjene terapije, saj lahko občutno izboljša stanje kognicije in kakovost življenja dementne osebe.

 Številne študije so potrdile, da uporaba specialnega terapevtskega materiala skozi kognitivno stimulacijsko terapijo zagotavlja duševno stimulacijo, ki je zelo terapevtska za ljudi s kognitivnimi motnjami oziroma kognitivnim upadom. Le ta pa je potrebna za optimizacijo kakovosti življenja, še posebej za tiste osebe, ki so obolele z demenco.

 Z izvajanjem omenjene metode dela s specialnimi terapevtskimi materiali se poveča razbremenitev negovalnega osebja. Osebje se razbremeni, ker dementne osebe dlje časa ostajajo samostojni, so boljšega razpoloženja, so bolj aktivni  in je prisotnih manj nezaželenih vedenj. Zato je vpeljava oziroma implementacija omenjenega pristopa zelo smiselna pri izvajanju nege in oskrbe dementnih in starejših oseb.

didka 100png

 Specialni terapevtski materiali so materiali z visoko terapevtsko vrednostjo in so prilagojeni za potrebe dementnih oseb. Prav tako se s specialnimi terapevtskimi materiali pri osebah, ki še nimajo diagnosticirane demence, a že kažejo določene znake kognitivnega upada, pomaga pri njihovem čim daljšem ohranjanju miselnih sposobnosti na način, da čim dlje ohranjajo svojo samostojnost in neodvisnost.  Specialni terapevtski materiali, so namenjeni negovalnemu osebju, varuhom, animatorjem pri delu s starejšimi in dementnimi stanovalci. Kot sem že navedla, izvajanje omenjene metode dela s specialnimi terapevtskimi materiali pripomore k ohranjanju samostojnosti in neodvisnosti oseb z znaki kognitivnega upada ter posledično k razbremenitvi negovalnega osebja.

Poleg tega svojcem oziroma skrbnikom svetujem, kako lahko lažje obvladujejo vsakdanje življenje osebe z demenco in si tako povečajo kakovost življenja.

Delavnice in usposabljanja potekajo po dogovoru.

 

2. Stimulativne animacijske igre za organizacijo prostočasnih dejavnosti in aktivnosti

 

3. Mediacija

Kot  pravnica in mediatorka Izvajam mediacijo v domovih za starejše za zaposlene v domovih in za svojce, ki prihajajo v stik z osebjem in vodstvom.
Organiziram predavanja in delavnice na temo, kako konflikt vpliva na posameznika in na okolje v katerem živi in kako pristopiti k reševanju konflikta, da bo imel pozitiven učinek na posameznika in na okolje, v katerem živi ter biva. 
 
 

4. Medgeneracijsko povezovanje


 

5. Delavnice v domovih za starejše za čim daljše ohranjanje in krepitev kognitivnih sposobnosti

Redne in dolgotrajne specialne kognitivne stimulacije, ki izkoriščajo proces nevroplastičnosti možganov, krepijo kognitivne sposobnosti in kompenzirajo manj aktivne. Poleg tega lahko izboljšanje kognitivne učinkovitosti kot sekundarni učinek povzroči znatno izboljšanje razpoloženja in individualne motivacije. S temi preventivnimi ukrepi se krepi smisel in interes starejših, da čim dlje ohranjajo v preventivi svoje sposobnosti, še posebej za tiste, ki so v domovih osamljeni in bi bili veseli tovrstne aktivacije.

 

6. Svetovanje in prodaja terapevtskih materialov in pripomočkov 

Naš cilj je zagotoviti kakovostne terapevtske pripomočke in materiale delovnim terapevtom, fizioterapevtom, zdravstvenim delavcem in negovalnemu osebju, ki vsakodnevno izvajajo aktivnosti s starejšimi za preventivno, razvojno in rehabilitacijsko oskrbo.

Specialni terapevtski materiali in pripomočki so namenjeni spodbujanju in krepitvi številnih spretnosti in veščin, ki upadajo bodisi zaradi starosti ali pa zaradi določenih zdravstvenih težav oziroma pridruženih bolezni, ki jih imajo starejši ljudje. Gre za sklop spodbujanja in krepitev različnih spretnosti: miselnih in kognitivnih, finomotoričnih, taktilnih oziroma senzoričnih, socialnih, gibalnih ter navsezadnje emocionalnih z uporabo posebnih empatičnih lutk, ki pa zelo pozitivno vplivajo na osebe, ki se spopadajo z demenco.